CSA Share for June 25th, Plus Farmer’s Market Challenge–Weeks #3 and #4, and a Recipe for Au Gratin Potatoes

Hello again, friends!

This week’s CSA share consisted of shiitake mushrooms (a pint), a pint of broccoli, a bag of salad greens, a quart of peas, a pound of farm fresh bacon, and a bag of peanut butter granola. Many of the items are similar to last week because I didn’t use those quickly enough and many spoiled. 😦 (However, I’ve made up for this and have consumed most of the items we brought home this week; hence, I am lacking photographs.) 🙂

In addition, for Week #3 of our Farmer’s Market Challenge, I spent $2.50 on a quart of peas (out of a $15 budget), and I didn’t use those soon enough either, so they went to waste. I am wondering if there is something in our refrigerator’s produce drawers that is hastening the decline of our other veggies (supposedly, some vegetables don’t play well with others in storage), as things spoiled sooner than usual.

For Week #4, since much went to waste last week, I spent $3.00 (of $15) on new potatoes, and those I have used. We made au gratin potatoes with them, as well as adding ham to the recipe (ham from a previous week’s CSA share…was stored in our freezer).

Here is a link to the recipe…we added diced ham to ours: http://allrecipes.com/recipe/creamy-au-gratin-potatoes/

The taters….

DSC_2356

Slicing them for use….

DSC_2357

 

The ingredients…

DSC_2359

Mixed in the bowl….

DSC_2364

 

DSC_2369

 

Finished product…verdict? Yummy.

DSC_2371

 

Advertisements

Farmer’s Market Challenge, Weeks #1 and #2

I feel so fortunate to live in a community where there is an abundance of local, small farmers and numerous farmers’ markets to choose from throughout the week. This season, I won’t be able to frequent my favorite market on Thursdays as much due to my work schedule, but that could prove fruitful in a way because it forces me to patronize farms directly and to visit other markets in different locations and at other times.

We participate in a points-based CSA that we use primarily for meat “purchases,” and we try to make it a habit to frequent farms and markets for fruit and vegetable needs. However, one of the things we struggle with is keeping purchases in check–if we go into a market hungry and lacking a budget, we end up buying produce we often don’t use which goes to waste and hurts our wallet.

There’s also a perception that buying local is expensive–and I admit that it is in some communities. However, I’m not convinced that this is the case in most towns. I truly think that finding food from trustworthy sources can be doable even on a tight budget (and ours is definitely tight since my husband lost his full-time job in April).

I decided that our family would set a $15 cash budget each week that can be utilized at either farmers’ markets or at actual farm stands within our community, and that we would document our results. If anyone else is game, I’d love to see what you can find with the same budget in your own area. I’m hoping that our “challenge” will help motivate others to look locally when shopping for food, while helping us to curb waste and control our finances.

Last week, in the first week of our challenge, I found a quart of strawberries at a beloved local farm for $4.25. I also discovered that a smaller market exists “on the bricks” outside of the railway station where I work, and there I found a head of lettuce for $3.00, a bundle of green onions for $2.00, and two handmade soaps (sweet citrus and one that is a coffee scrub) for $6.00, bringing our total to $15.75. That’s a hair over our $15 budget for the week, but I was comfortable with it.

(Ignore the grainy cell phone camera quality of the picture…this is a photo of the haul from the market where I work.)

10441390_606888086084996_1087153570549988359_n

This week, for the second week of our challenge, I’ve gone under budget. I purchased a jar of homemade salsa at the market on Tuesdays at our local shopping mall. The salsa was $5. Then, a friend shared information with me about another local farm that I had yet to visit that is near the regional hospital–there we found another head of lettuce for $2.00 (it was HUGE), and I snagged another quart of strawberries for $4.00, bringing the week’s total to $11. I might put back the extra $4 for next week.

Pictures of some of the goodies from the last two weeks:

DSC_2270

DSC_2272

DSC_2274

DSC_2278

 

Anyone else with me for this “challenge?” 🙂